Metabolizma-Beslenme

Spinal Musküler Atrofi için Beslenme desteği
.
Maria Joao AlmeidaMARIA JOAO ALMEIDA TARAFINDAN – SPINAL MUSKÜLER ATROFI IÇIN BESLENME YARDIMI

SMA hastaları, aspirasyon ve reflü yüzünden; beslenme ve yutma problemleri, gastrointestinal disfonksiyon (kabızlık, gecikmiş mide boşalması ve şiddetli reflü), büyüme ve yetersiz beslenme ve aşırı beslenme sorunları ve solunum problemleri gibi genel kas güçsüzlüğünün neden olduğu bazı gastrointestinal ve beslenme komplikasyonlarına maruz kalırlar.

Hekimler, bu güçlüklerin tedavisinde, yutkunma aspirasyon riskini azaltmak, etkili beslemeyi optimize etmek ve eğlenceli yemek zamanlarını artırmak gerektiğini belirtti.

Yarı katı bir diyet ve koyulaştırılmış sıvılar, çiğneme problemleri için bir çözüm olabilir, bu da yemek yemek zamanını azaltır ve ince sıvıların aspirasyonuna karşı koruma sağlar.

Ortotik cihazlar ve çeşitli oturma pozisyonları, SMA hastalarının kendi başlarına yeme kabiliyetlerini de geliştirir ve yutma etkinliğini ve güvenliğini artırabilir. Hastalar oral yoldan yeterince yiyecek bulamazlarsa besin takviyeleri gerekebilir ve bu bir gastrostomi tüpü veya nazogastrik tüp gerektirebilir.

Kabızlık, çeşitli sebeplerden dolayı SMA’lı olanlar için sıklıkla bildirilen bir sorundur: anormal gastrointestinal motilite, diyet lifi alımında azalma, yetersiz sıvı alımı ve karın duvarının düşük kas tonusu. Kabızlık karın şişlik ve şişkinlik yol açabilir.

Geri akışın yönetimi tipik olarak asit nötralize edici maddelerin (magnezyum ya da kalsiyum karbonat) ya da asit salınım inhibitörlerinin (famotidin, ranitidin, omeprazol) kullanımını içerir. Bu maddelerin kısa süreli kullanımı semptomatik rahatlama için kabul edilebilir.

Asidofil ya da lactobacillus gibi probiyotiklerin kullanımı, sağlıklı bir gastrointestinal ortamı korumaya yardımcı olur. Vitaminler, mineraller, proteinler ya da yağ için önerilen diyet alımından fazlasını sağlamak için yapılan takviyeleri, SMA’lı insanlarda cesareti kırmalıyız.

SMA’lı bebekler ve çocuklar daha az aktif, daha az kas kitlesi ve daha az enerji kullanıyorlar. Bu nedenle, daha az kaloriye ihtiyaç duyarlar. Onların kabul edilebilir kilo alma oranı veya uzunluğu büyümesi için daha az kalorara gereksinim duyulur.

SMA türüne bağlı olarak, çocuklar aşırı beslenme veya yetersiz beslenme riski altında olabilir. Örneğin, şiddetli SMA 1 veya 2 tipi çocukların yetersiz beslenme eğiliminde olması, başarısız olmasına neden olur. Güçlü SMA tip 2 veya tip 3 olan çocuklar aşırı beslenmeye maruz kalma eğilimi gösterir ve aşırı beslenme veya hatta obezite ile sonuçlanır.

SMA ile ilişkili beslenme sorunları, hastanın pulmoner statüsünü ve genel refahını etkiler. Doktorlar, konuşma terapistleri veya mesleki terapistler, diyetisyenler ve pediyatrik cerrahların multidisipliner veya disiplinlerarası bir ekip tarafından optimal yönetimi, yaşam kalitesini ve yaşam kalitesi yararlarını önemli ölçüde iyileştirmelidir :

Geliştirilmiş büyüme – Yükseklikte büyürken kilo almak sağlıklı olmak için şarttır. Yeterli enerjiye (kalori) ve proteinlere sahip olmak akciğer dokusunu ve kalp kasını destekleyerek vücudun büyümesini sağlar.
.
Daha iyi nefes alma – Büyümenin uzunluğu, nefes almaya yardımcı olur, göğsünüzün genişlemesi için daha fazla yer sağlar. Bu önemlidir çünkü solunum sorunları, SMA’lı çocuklar için hastalığın önde gelen nedenidir.
.
Hastalığın önlenmesi – Yeterli beslenme, akciğerlerde alt solunum yolu enfeksiyonunu (pnömoni) tehdit eden soğuk algınlığı ve virüsleri önlemeye yardımcı olur.
Geliştirilmiş motor fonksiyonu – Çok fazla ağırlık veya çok az ağırlık, SMA’lı çocukların güç ve hareket etme kabiliyetlerini azaltmasına neden olabilir.
.
Daha iyi yaşam kalitesi – Yetersiz beslenme fiziksel belirtilerin daha da kötüleşmesine neden olabilir . İyi beslenme daha iyi yaşama dönüşebilir. .

.